Aparthotel, condohotel, a może mieszkanie na wynajem?

Świat inwestycji przynosi niemal nieograniczone możliwości. Inwestycje powinniśmy jednak dobierać indywidualnie zgodnie z naszą wiedzą, budżetem czy nawet stylem życia. Dla kogo jest inwestycja w aparthotel czy condohotel, a dla kogo w mieszkanie?

Inwestycja w aparthotel – remedium na inwestycyjny brak czasu

Tym, co stanowi najważniejszy czynnik przemawiający za inwestowaniem w aparthotel, jest pasywny dochód. Aparthotele stanowią poszczególne apartamenty będące częścią kompleksu hotelowego. Apartamenty te, w odróżnieniu od condohoteli, przypominają jednak bardziej w pełni wyposażone prywatne mieszkania niż pokoje hotelowe. Posiadają zarówno łazienkę, jak i część kuchenną oraz często pokoje wypoczynkowe czy salon. Z tego powodu inwestycję w aparthotel najłatwiej porównywać z najmem mieszkań, jednak oba z powyższych rodzajów inwestycji skierowane są do innej grupy docelowej.

Wynajem mieszkań to przede wszystkim styl życia. Inwestycja ta nie kończy się na zakupie obiektu. By zaczął on generować przychód, należy najpierw wykonać zdjęcia i poszukać osób zainteresowanych. Wszystko to wymaga czasu. Dodatkowo sporym obciążeniem są koszta eksploatacji mieszkania, które z biegiem czasu nieuchronnie ulega zużyciu. Potrzebne są więc okresowe wydatki na remonty i naprawy, co znacznie obniża atrakcyjność finansową inwestycji. Warto również pamiętać o przepisach prawa chroniących lokatorów, które potrafią znacznie obniżyć płynność finansową w przypadku tzw. trudnych lokatorów. Wszystkie te problemy znikają, gdy kompleksowym zarządzaniem apartamentem zajmuje się zewnętrzna firma. A tak właśnie dzieje się w przypadku aparthoteli.

Co wyróżnia inwestycje w aparthotele?

Inwestycja w aparthotel nie przyniesie kilkudziesięciu procent zysku w skali roku. To nie jest giełda. Nie przyniesie też jednak kilkudziesięciu procent strat jak w przypadku obracania papierami wartościowymi. Aparthotele pozwalają inwestorom na wygenerowanie ponad 6% zysku w skali roku, co robi wrażenie, dopiero gdy połączy się to z bezpieczeństwem całej inwestycji. Zyski ulegają jedynie niewielkim fluktuacjom i nie spadają poniżej poziomu zapisanego często w umowie jako gwarantowany. Dodatkowo istotny z punktu widzenia inwestora jest sposób zarządzania nieruchomością. Pełna jej obsługa spoczywa na barkach zewnętrznej firmy, co pozwala inwestorowi na planowanie swojego czasu, nie uwzględniając przy tym doglądania posiadanej nieruchomości. Aparthotele zlokalizowane są w miejscowościach będących silnymi punktami biznesowymi lub turystycznymi, a cena za noc przekracza w nich często kilkaset złotych. Dlatego wiele osób docenia również pobyty właścicielskie, które przez określony czas w ciągu roku pozwalają właścicielowi konkretnego aparthotelu cieszyć się wypoczynkiem bez wpływu na roczną stopę zwrotu z inwestycji.